Projekt Moja brazgotina, moje življenje

Člani Slovenskega društva Transplant smo v sodelovanju z Zavodom Slovenija Transplant pripravili posebno razstavo umetniških fotografij – aktov oseb s presajenimi organi. Razstava nosi ime Moja brazgotina, moje življenje in je luč javnosti zagledala na evropski dan darovanja, natančneje 7. 10. 2022 v avli Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana. Razstava potuje po Sloveniji in je bila že na ogled tudi v Pokrajinski študijski knjižnici Murska Sobota, v avli Univerzitetnega kliničnega centra v Mariboru, v Zdravstvenem domu Sevnica, Splošni bolnišnici Brežice. Organizirali smo tudi okrogle mize na temo darovanja v Ljutomeru in Murski Soboti. Razstava potuje po vseh bolnišnicah in drugih ustanovah z namenom, da se dotakne ljudi, da se jih čim več opredeli za darovanje.

Pri projektu je sodelovalo 11 ljudi, ki imajo presajen organ in so pokazali svojo brazgotino. Avtor fotografij je priznani fotograf Miran Juršič.

Življenje je tako močna beseda, ki ima za vse, ki imamo presajen organ, še toliko večji pomen. V Slovenskem društvu Transplant skozi različne aktivnosti ozaveščamo o pomembnosti darovanja organov in smo opora tistim, ki čakajo na presaditev. Vemo, kako dragocene so izkušnje vseh nas, ki smo že prehodili to pot od priprav na transplantacijo do čakanja na organ in potem rehabilitacije po presaditvi organa. In te naše izkušnje, te naše zgodbe delimo naprej z namenom, da podpremo, okrepimo moč tistih, ki se srečujejo s transplantacijo, morda ravno čakajo na ta klic, ki je klic za novo priložnost življenja. Sami smo nekoč tako zelo potrebovali ob sebi ljudi, ki so nas skozi lastno izkušnjo opolnomočili, da nam je bilo lažje.

 

Vsi, ki smo dobili priložnost za novo življenje, ljubimo življenje samo. Naše poslanstvo je, da glasno delimo svojo zgodbo, če je treba, tudi slečemo oblačila in pokažemo svojo brazgotino. Ta brazgotina pomeni življenje. Da, ta z najdaljšo zašito črto nas ohranja pri življenju. Nas, ki imamo presajen organ.

Ta brazgotina, ki smo jo izpostavili, je zgodba o strahu, žalosti, jezi, razočaranju. A hkrati je tudi zgodba o pogumu, bitki za življenje, upanju in veliki želji po življenju.

Z razstavo želimo vsem ljudem pokazati, kako krhko in dragoceno je naše življenje. Živimo ponosno in ob tem smo neizmerno hvaležni. Hvaležni, da živimo. Živimo pa ravno zato, ker se je nekdo opredelil za darovalca oz. so morda to storili svojci ob njegovi smrti. Del nekoga, čigar življenje se je zaključilo, sedaj živi v nas. Darovanje je izraz globoke in brezpogojne ljubezni, ki ne pozna imena in priimka, a je močnejša od smrti.

Naša srčna želja je, da bomo s to akcijo, projektom, v katerem častimo življenje, odprli oči ljudem in spodbudili razmislek o tem, kaj je darovanje in zakaj je tako pomembno, da imamo dovolj opredeljenih ljudi. Želimo si čim višje številke ljudi, ki se opredelijo za darovanje. Veliko ljudi v tem trenutku čaka na klic, ki jim bo spremenil življenje, klic, ki jih bo odrešil negotovosti in strahov ter jim omogočil kvalitetnejše življenje s presajenim organom. A brez darovanih organov to ni možno.

Sporočilo, ki ga dajemo skozi to razstavo, je: »Postani darovalec in morda bo nekoč ravno zaradi tebe nekdo lahko živel naprej!«

Nina Žitek