Projekt YOU ARE MORE THAN ONE LIFE – ADULT EDUCATION FOR PROMOTION OF TRANSPLANTATION, ki se je pričel v oktobru 2022 in se zaključi v juliju 2023, je Zavod Slovenia-transplant v sodelovanju s poljsko partnersko organizacijo Fundacijo Pasjonaci Życia, ki je tudi nosilka projekta, prijavil na razpis Erasmus+, ki ga financira Evropska unija ter s tem podpira manjša sodelovalna partnerstva na področju izobraževanja odraslih.
Glavni poudarek projekta se je nanašal na področje ozaveščanja javnosti o pomenu darovanja organov, izmenjave in nadgradnje dobrih praks ter izkušenj na področju ozaveščanja o darovanju organov. Pri projektu smo sodelovali tudi prejemniki, člani različnih društev – Slovensko društvo Transplant, Društvo za pljučno hipertenzijo Slovenije, Invalidsko športno društvo DiTra. Projekt je potekal izredno intenzivno, s številnimi aktivnostmi, delavnicami in srečanji.
Wisla, Poljska – prvo delovno srečanje, 18.–20. januar
Na prvo delovno srečanje smo se odpravili v mesecu januarju, v Wislo na jug Poljske, kjer smo se srečali s partnerji Fundacije Pasjonaci Życia. Poleg predstavnikov zavoda Slovenija-transplant smo sodelovali tudi člani Slovenskega društva Transplant in Društva za pljučno hipertenzijo Slovenije.
Tridnevno srečanje je potekalo v izjemnem vzdušju. Predstavili smo prakse, ki smo jih v Sloveniji izvedli na področju ozaveščanja o darovanju organov, tudi našo zadnjo kampanjo z razstavo Moje življenje, moja brazgotina. Prav tako pa so poljski kolegi predstavili svoje aktivnosti. Medsebojno smo delili izkušnje in dobro prakso.
Cilj projekta je bil najti najboljše načine in komunikacijska orodja za ozaveščanje javnosti o darovanju organov. Izmenjali smo izkušnje in dobre prakse, razmišljali o projektnih idejah in zasnovali koncept brošure, ki bo povzela vse dobre prakse o ozaveščanju in komunikaciji darovanja organov in zdravljenju s presaditvijo. Kaj torej še lahko storimo, da bo družbena ozaveščenost o darovanju organov v obeh državah še boljša.
Že po prvem srečanju smo vedeli, da bo sodelovanje izredno profesionalno, kreativno, navdihujoče in prijateljsko.
Rimske Toplice, Slovenija – drugo delovno srečanje, 22.–24. februar
Navdušeni smo bili nad tem, da bomo poljske kolege tokrat gostili v Sloveniji, v čudovitih Rimskih termah. Nadaljevali smo delo s prvega srečanja na Poljskem, razmišljali o najboljših praksah s področja ozaveščanja in komuniciranja o darovanju organov. Glavni poudarek tokrat je bil na pripravi usposabljanja za paciente s presajenimi organi. Razmišljali smo o izboljšavah na področju komuniciranja o darovanju organov in zdravljenju s presaditvijo. Vzdušje je bilo tudi tokrat odlično in tovrstna mednarodna sodelovanja vsekakor nudijo možnosti in priložnosti za strokovni razvoj in nove ideje.
Dvodnevna delavnica na Rakitni, 21.–22. april
V okviru projekta je bila v aprilu izvedena dvodnevna delavnica na Rakitni na temo komuniciranja z mediji za prejemnike, bolnike s presajenimi organi. Za izjemno kakovost predavanj so poskrbeli strokovnjaki Zavoda Slovenija-transplant, o družbenih vidikih darovanja organov je predavala Tanja Kamin s Fakultete za družbene vede, o komuniciranju z mediji pa Nataša Briški. Sodelovalo nas je 15 prejemnikov, ki smo člani različnih društev, ki povezujejo bolnike s presajenimi organi: Slovensko društvo Transplant, Društvo za pljučno hipertenzijo Slovenije in Invalidsko športno društvo DiTra.
Glavni namen delavnice je bil pridobitev veščin komuniciranja z mediji. Naše zgodbe smo tudi posneli, vse z namenom ozaveščanja o darovanju organov. Resnično smo hvaležni za tovrstne projekte, ki za nas pomenijo druženje in delitev izkušenj, medsebojno podporo in opolnomočenje, tako z vidika naših zgodb kot novega znanja. Delavnica je potekala v izredno pozitivnem, delovnem in prijateljskem vzdušju, medsebojni podpori in deljenju pretresljivih in inspirativnih zgodb.
Rezultat tega dela projekta je 15 video zgodb, 15 resničnih pripovedi in 15 izjemnih življenjskih zgodb s 15 navdušujočimi in pogumnimi ljudmi, ki smo bili pripravljeni svojo bolezen, življenje, intimne razmisleke, potek in težave zdravljenja s presaditvijo organa deliti z javnostjo. Pri pripravi video gradiva sta sodelovala izjemna Nataša Briški in snemalec Anže Malovrh.
Vse z namenom, da bi vsi bolje razumeli:
22. tek za novo življenje »22. Biegu po Nowe Życie«, Wisla, Poljska, 12.–14. maj
V okviru projekta smo še drugič obiskali Wislo na Poljskem, ponovnega srečanja smo se vsi izredno veselili. Udeležili smo se njihovega Gala dogodka, na katerem podelijo priznanja vsem tistim, ki so zaslužni za razvoj transplantacijske dejavnosti na Poljskem s področja znanosti, medicine in promocije.
Kot častni gostje in tekmovalci smo naslednji dan sodelovali na 22. teku za novo življenje, dogodku, ki je namenjen ozaveščanju o darovanju organov in zdravljenju s presaditvijo. Kot tekmovalci so vključeni strokovnjaki, osebe po transplantaciji, mediji in mladostniki/šolarji. Dogodek povezuje strokovno javnost, osebe po presaditvi, znane obraze, medije … Vsi med drugim sodelujejo pri športnem tekmovanju hitre hoje, v štafetnih ekipah, sestavljenih iz 4 oseb. Vzdušje na dogodku je bilo izjemno. Sočasno so potekali pogovori s strokovnjaki, delavnice, predstavitve videov, izkušenj oseb po presaditvi, športne aktivnosti in drugi dogodki.
Hvala za gostoljubje poljskim prijateljem in čestitke za izjemno opravljeno delo.
Sodelovanje pri projektu You have more than one life je bila za nas res čudovita izkušnja in ogromno nam pomeni, da smo bili lahko del nje. Zdi se tudi smiselno nadaljevanje naše razstave Moja brazgotina, moje življenje, ki se je izkazala za odlično komunikacijsko sredstvo za ozaveščanje o darovanju organov in zdravljenju s transplantacijo.
Prav tako pa nam mednarodni projekti omogočajo globlji pogled in širše razumevanje naše skupne izkušnje. Tovrstni projekti so izjemna priložnost za učenje, mednarodno povezovanje, razvoj novih idej in sklepanje novih prijateljstev. Hvala za izjemno gostoljubje v Wisli in čestitke poljskim kolegom za njihovo izjemno delo, ki ga opravljajo.
Potovanje razstave Moja brazgotina, moje življenje
Vsakokrat smo izredno navdušeni nad toplim sprejemom in zanimanjem, ki spremlja našo razstavo. V mesecu decembru se je preselila v UKC Maribor, otvoritev pa je potekala v avli kirurške stolpnice, 9. decembra 2022. Poleg otvoritve je potekala tudi novinarska konferenca.
Veseli smo bili izredno toplega sprejema v Mariboru in dejstva, da se z vsako novo postavitvijo razstave širijo dobra energija in podporne besede, namenjene darovanju organov in zdravljenju s presaditvijo. Obenem pa se odpirajo nove in nove priložnosti za govor in ozaveščanje o darovanju organov.
Kot so napisali v UKC Maribor, je razstava prikaz zgodb o solidarnosti, vrhunskih medicinskih dosežkih in uspehih v zdravljenju, hvaležnosti in ponovnem rojstvu prejemnikov. Gre za razstavo aktov s poudarkom na brazgotinah po operaciji, ki ponuja vpogled v darovanje in presaditve organov in tkiv.
UKC Maribor je drugi največji donorski center in ključni člen v nacionalni donorski mreži. Že v preteklosti in po letošnjih rezultatih v nacionalnem donorskem programu UKC Maribor nadpovprečno uspešno izstopa po visoki stopnji soglasja za darovanja, številu potencialnih umrlih darovalcev in številu pridobljenih organov za presaditev.
Po Ljubljani, Murski Soboti in Mariboru je razstava potovala v Sevnico. Zdravstveni dom je razstavo sprejel z navdušenjem in odprtimi rokami.
Na otvoritvi je med drugimi spregovoril avtor fotografij Miran Juršič, ki prihaja prav iz Sevnice. Povedal je: »Spoznal sem, da je dobrodelen lahko vsak, da za to ne potrebuješ denarja, niti časa. Z opredelitvijo za darovanje ničesar ne izgubiš, lahko pa po smrti nekomu omogočiš življenje.« Tudi tokrat je bil dogodek čudovit, s podporo vodstva in zaposlenih v ZD Sevnica.
O razstavi Moja brazgotina, moje življenje so pisali tudi v Marketing magazinu, edini specializirani marketinški reviji v Sloveniji, ki izpostavlja razstavo kot komunikacijsko orodje o darovanju organov. Objavili so tudi odličen zapis o njenem ozadju in nastanku. Več lahko preberete na povezavi: https://www.marketingmagazin.si/.../razstava-moja...
Podcast Umetnost lenarjenja, dr. David Zupančic
#12 Mark Racman, dr. med. - specialist kardiovaskularne kirurgije o transplantacijski dejavnosti, altruizmu, usklajevanju strokovnega in družinskega življenja ter boju proti izgorelosti
Ne spreglejte oziroma ne zamudite poslušanja podcasta Davida Zupančiča, Umetnost lenarjenja. David vabi, da prisluhnete pogovoru o »krasnih življenjskih modrostih«, med drugim tudi o darovanju organov.
K pogovoru je povabil kardiovaskularnega kirurga Marka Racmana, dr. med. Mark Racman namreč sodeluje v donorskem in transplantacijskem programu in neposredno razloži, kako dela, kaj pomeni pripravljenost, kaj čakanje, kaj odhod v tujino po ustrezen organ za zdravljenje s presaditvijo. In kako preživeti med urniki medicine in družine ter pri tem živeti.